Socijalna medicina
Socijalna medicina

Socijalna medicina (418)

Тема Светског дана борбе против дијабетеса у периоду 2021-2023. године је: „Доступност лечења дијабетеса“.
Светски дан борбе против дијабетеса представља највећу светску кампању посвећену подизању свести о дијабетесу. Покренута је 1991. године од стране Међународне федерације за дијабетес (ИДФ) и Светске здравствене организације (СЗО) као одговор на растућу здравствену претњу коју представља дијабетес.

ТЕМА И КЉУЧНЕ ПОРУКЕ У ПЕРИОДУ 2021-2023. ГОДИНА

Тема Светског дана борбе против дијабетеса у периоду 2021-2023. година је „Доступност терапије за дијабетес“. Након 100 година од открића инсулина, милиони људи са дијабетесом широм света и даље немају приступ одговарајућој терапији. Особе са дијабетесом захтевају стално лечење, негу и подршку како би управљали својим стањем и избегли компликације.
Поред тога, живимо у изузетно тешким временима, у којима се особе са дијабетесом суочавају са додатном здравственом претњом - тежим компликацијама инфекције ЦОВИД-19. Стога је од велике важности да лекови за дијабетес, технологије, подршка и нега буду доступни свима којима је то потребно. Стогодишњица открића инсулина представља јединствену прилику да владе, креатори политике и заговорници реагују, како би се повећала улагања у лечење и превенцију дијабетеса.

Pоvоdоm Svеtsкоg AIDS dаnа, 1. dеcеmbrа, UNAIDS pоzivа dа rаzmоtrimо nејеdnакоsti које коčе nаprеdак u окоnčаnju pаndеmiје AIDS-а. Slоgаn оvоgоdišnjе каmpаnjе – „Izјеdnаčimо” је pоziv dа zајеdničкim dеlоvаnjеm оmоgućimо rеšаvаnjе nејеdnакоsti i pоmоgnеmо u окоnčаnju оvе pаndеmiје, sа ciljеm dа sе dо 2030. gоdinе окоnčа AIDS као glоbаlnа prеtnjа pо zdrаvljе. Pоvеćаnа rаnjivоst nа HIV čеstо је pоvеzаnа sа prаvnim i sоciјаlnim fакtоrimа, sа izlоžеnоšću rizičnim situаciјаmа i stvаrа prеprеке zа pristup еfiкаsnim i кvаlitеtnim uslugаmа prеvеnciје, tеstirаnjа i lеčеnjа HIV infекciје.

Еpidеmiоlоšка situаciја u svеtu i Еvrоpi
Pаndеmiја uzrокоvаnа HIV-оm је i dаljе glаvni јаvnоzdrаvstvеni glоbаlni izаzоv, која је dо кrаја 2021. gоdinе prеmе prоcеnаmа UNAIDS-a оdnеlа višе оd 40 miliоnа živоtа, dок је višе оd 84 miliоnа ljudi bilо inficirаnо HIV-оm. Prоcеnjеnо је dа је nа кrајu 2021. gоdinе 38,4 miliоnа ljudi živеlо sа HIV-оm. Istе gоdinе 650.000 ljudi u svеtu је umrlо оd uzrока pоvеzаnih sа HIV infекciјоm (52% mаnjе nеgо 2010. gоdinе каdа је umrlо 1,4 miliоnа), dок је 1,5 miliоnа ljudi nоvоinficirаnо HIV-оm u 2021. gоdini, štо је rеduкciја zа 32% u оdnоsu nа 2,2 miliоnа u 2010. gоdini. Mеđu dеcоm rеgistrоvаnа је rеduкciја nоvih HIV infекciја zа 50% u pоrеđеnju sа 2010. gоdinоm (160.000 prеmа 320.000).

Поводом обележавања Европске недеље превенције рака грлића материце под слоганом „РАК ГРЛИЋА МАТЕРИЦЕ – РАК КОЈИ МОЖЕМО СПРЕЧИТИ“ а у циљу подизања свести жена о овој болести и начину превенције, Завод за јавно здравље Сремска Митровица и Дом здравља Сремска Митровица су одражали предавање женама запосленим у Градској кући у Сремској Митровици.
Предавање је одржала др Евица Лазић –гинеколог, која је говорила о начину откривања карцинома грлића материце, лечењу и значају скрининга тј. редовног гинеколошког прегледа.
Докторка Марија Лазаревић – епидемиолог је указала на значај вакцинисања деце ХПВ вакцином која је значајна у спречавању настанка ове болести.
Основна порука свим женама је да је рак грлића материце малигна болест која се може спречити редовним прегледом код гинеколога и вакцинисањем деце са ХПВ вакцином пре него што ступе у сексуалне односе.
И ове године у Србији се под слоганом: „СВАКА ЦИГАРЕТА СМЕТА” обележава 31. јануар, Национални дан без дувана. Поред указивања на штетне ефекте употребе дувана и дуванских производа и изложености дуванском диму, посебно се наглашава значај престанка пушења што је и тема овогодишње кампање. .
.Последице употребе дувана и изложености дуванском диму..
Употреба дувана и дуванских производа је други водећи фактор оболевања од кардиоваскуларних болести, одмах иза повишеног крвног притиска, а повећава ризик оболевања и од болести дисајних путева и од малигних обољења. .
.
Дувански дим садржи више од 7000 различитих супстанци, међу којима је преко 250 једињења опасних по здравље и око 70 материја за које је утврђено да изазивају малигна обољења.
И ове године у Србији се под слоганом: „СВАКА ЦИГАРЕТА СМЕТА” обележава 31. јануар, Национални дан без дувана. Поред указивања на штетне ефекте употребе дувана и дуванских производа и изложености дуванском диму, посебно се наглашава значај престанка пушења што је и тема овогодишње кампање. .
.Последице употребе дувана и изложености дуванском диму..
Употреба дувана и дуванских производа је други водећи фактор оболевања од кардиоваскуларних болести, одмах иза повишеног крвног притиска, а повећава ризик оболевања и од болести дисајних путева и од малигних обољења. .
.
Дувански дим садржи више од 7000 различитих супстанци, међу којима је преко 250 једињења опасних по здравље и око 70 материја за које је утврђено да изазивају малигна обољења.

Поводом обележавања Националног дана без дувана, ученици виших разреда Основне школе „Трива Витасовић Лебарник“ у Лаћарку имали су прилику да се упознају са штетностима пушења по здравље, опасностима нових дуванских производа, као и да сазнају како да се одупру утицају вршњака и кажу „НЕ“ овој лошој навици. Предавач је била главна сестра Центра за промоцију здравља Завода за јавно здравље, након чега су волонтери Црвеног крста Сремска Митровица, вршњачки едукатори, одржали радионицу са ученицима. Истим поводом, Завод за јавно здравље посетио је и ученике осмог разреда Основне школе „Душан Јерковић Уча“ у Шимановцима, који су активно учествовали у предавању, давали предлоге, постављали питања и показали интересовање за тему. Наредних дана, у најави су предавања и у осталим школама у граду, са циљем да што већи број ученика чује корисне информације и постане свестан штетности пушења и да се оснажи у вођењу здравих стилова живота без дувана.
Светска здравствена организација са Међународним удружењем за борбу против рака сваког 4. фебруара обележава Светски дан борбе против рака. Ове године у току је нова трогодишња кампања у циљу смањења неједнакости у приступу превентивним услугама, дијагностици, лечењу и нези оболелих од рака.
Према последњим проценама Светске здравствене организације и Међународне агенције за истраживање рака, оболевање од малигних болести у свету је порасло на 19,3 милиона људи и регистровано је 9,9 милиона смртних случајева од свих локализација малигних тумора у 2020. години. Током живота, један од пет мушкараца и једна од шест жена ће оболети од рака, а један од осам мушкараца и једна од једанаест жена ће умрети од неког облика малигне болести.
Повећано оптерећење раком је последица неколико фактора, од којих су најзначајнији укупан пораст становништва и продужено очекивано трајање живота, али и промена учесталости одређених фактора ризика рака повезаних са социјалним и економским развојем. Пример су земље убрзаног економског развоја где су у прошлости најучесталији били малигни тумори који су последица инфекције. Сада се у овим земљама чешће јављају они типови малигних болести који се доводе у везу са стилом живота и који су учесталији у индустријски развијеним земљама. Упркос тој чињеници и даље хроничне инфекције учествују у настанку малигних тумора са 15–20%, односно 16%. Проценат је мањи од 5% у развијеним земљама и прелази 50% у субсахарској Африци (нпр. инфекција ХПВ-ом и висока стопа оболевања од рака грлића материце). Превентивни програми у развијеним земљама довели су до значајног смањења стопа оболевања од неких локализација рака, као што су рак плућа (пример, код мушкараца у Северној Европи и Северној Америци) и рак грлића материце, али нови подаци показују да се и даље већина земаља још суочава са повећањем апсолутног броја случајева малигних болести који се касно дијагностикују и захтевају дуготрајно лечење и негу.

Поводом обележавања Светског дана борбе против рака, Завод за јавно здравље Сремска Митровица у сарадњи са Домом здравља Сремска Митровица и Црвеним крстом Сремска Митровица су усмерили своје активности ка информисању становништва о препознавању раних симптома и знакова малигних болести. У том циљу смо организовали Базаре здравља у Удружењу пензионера Града Сремска Митровица и фабрици ЕАТОН такође у Сремској Митровици, где смо мерили ТА и ШУК, поделили велик број едукативног материјала и обавили са сваком особом индивидуални разговор. Завод за јавно здравље је обавио и више предавања у Основној школи „Добросав Радосављевић – Народ“ у Мачванској Митровици и Ноћају на тему ХПВ инфекције и како се заштитити од ове вирусне инфекције која може да изазове рак.

Одржано предавање у Дому ученика средњих школа

Сазревање и репродуктивно здравље увек су актуелна тема међу младом популацијом, што смо потврдили на предавању намењеном ученицима Дома ученика средњих школа у Сремској Митровици 21.02.2023. године. Предавач из Центра за промоцију здравља Завода за јавно здравље Сремска Митровица, је уз подршку Дома здравља одржао предавање присутним средњошколцима о томе како сачувати репродуктивно здравље, шта је одговорно, а шта ризично сексуално понашање, како да заштите своје и здравље партнера и како да безбедно ступе у свет одраслих. Након предавања одржана је радионица о познавању метода контрацепције, полно преносивих болести и правилне заштите. Предавање се, као и увек, претворило у активну дискусију на тему, са питањима, анегдотама, али и индивидуалним саветовањима. Догађају је присуствовало више од 60 младих људи, који су препознали значај и показали интересовање за ову тему.
Prema poslednjim procenama Svetske zdravstvene organizacije i Međunarodne agencije za istraživanje raka, obolevanje od malignih bolesti u svetu je poraslo na 19,3 miliona ljudi i registrovano je 9,9 miliona smrtnih slučajeva od svih lokalizacija malignih tumora u 2020. godini. Tokom života, jedan od pet muškaraca i jedna od šest žena će oboleti od raka, a jedan od osam muškaraca i jedna od jedanaest žena će umreti od nekog oblika maligne bolesti.
Prema procenama u 2020. godini gotovo polovina novih slučajeva malignih bolesti i blizu dve trećine smrtnih slučajeva od raka u svetu se registrovalo u Aziji. To je delom posledica i činjenice da na ovom kontinentu živi više od 60% svetske populacije. U Evropi, koja čini samo 9,0% svetske populacije, registrovano je 22,8% novih slučajeva raka i 19,6% smrtnih slučajeva od malignih bolesti. Za razliku od Evrope u Americi, koja čini 13,3% svetske populacije, registrovano je 20,9% novoobolelih i 14,2% umrlih od raka. Za razliku od drugih kontinenata veći procenat smrtnih slučajeva od raka u odnosu na procenat novootkrivenih slučajeva je registrovan u Aziji (58,3%; 49,3%) i Africi (7,1%; 5,7%) što se može se dovesti u vezu sa većim učešćem određenih lokalizacija raka koje imaju lošiju prognozu, slabo preživljavanje i sa time da u mnogim zemljama u Aziji i Africi postoji ograničeni pristup zdravstvenoj zaštiti i pravovremenoj dijagnostici i lečenju.

Храм Светог Архангела Гаврила и Омладинска светосавска заједница Лаћарак организовали су 19.03.2023.године предавање у ОШ “Трива Витасовић Лебарник“ под називом „ПОСТ КАО ЛЕК ЗА ДУШУ И ТЕЛО“. Један од предавача била је др Ивана Матијашевић, специјалиста хигијене у Центру за хигијену Завода за јавно здравље сремска Митровица, која је кроз своје предавање указала на значај и корист поста на телесно здравље. Здраве навике у исхрани, скромност у конзумирању хране, као и промена начина живота и размишљања у току поста позитивно утичу на наше тело: смањује се ризик од болести срца и крвних судова, смањује се ризик од појаве малигних болести пре свега карцинома дебелог црева, делотворно делује код алергија, реуматских болести, побољшава се меморија и концентрација, утиче на емоционално и физичко благостање.
Предавању је присуствовао велики број грађана и деце из ОШ “Трива Витасовић Лебарник“, као и свештених лица. Том приликом је подељен већи број брошура и флајера који су везани за правилну исхрану.
Светски дан здравља, 7. април, ове године је посвећен обележавању 75 година унапређења јавног здравља под слоганом „Здравље за све”. Овај датум се обележава као Светски дан здравља од 1948. године, а уједно и као дан оснивања Светске здравствене организације (СЗО). Током протеклих 75 година активности јавног здравља унапредиле су здравље и квалитет живота великог броја људи. Светски дан здравља је не само прилика да се осврнемо на ове успехе, већ и да укажемо да је потребно уложити додатне напоре у циљу обезбеђења здравља за све.
Поводом обележавања Светске недеље здравих зуба, Завод за јавно здравље Сремска Митровица у сарадњи са Црвеним крстом Сремска Митровица, је одржала три радионице у предшколским установама Мартинци, Кузмин и бубамари у Сремској Митровици.

Friday, 07 April 2023 09:46

ЗДРАВ ЖИВОТ

05.04. 2023. одржано је предавање у фабрици Iton electric у Сремској Митровици на тему „ЗДРАВ ЖИВОТ“ на којем је указан значај правилне исхране, физичке активности као и утицај стреса на физичко и психичко здравље људи. Присутни су могли да чују нова сазнања из те области и да их практично примене у свом свакодневном животу. Након предавања је уследила активна дискусија на саму тему при чему су постављана јасна и конкретна питања са изношењем личних ставова и мишљења.

Завод за јавно здравље Сремска Митровица је у сарадњи са Домом здравља Сремска Митровица обележио Светски дан здравља, 7. април.
Тим поводом је у просторијама амбуланте у Бешенову одржан Базар здравља са циљем указивања на важност очувања здравља као и важност превенције у очувању здравља.
Становници села Бешеново су имали прилику да преконтролишу холестерол, шећер, притисак. Мештанима је рађен ЕКГ а лекар Опште болнице је давао савете. Рађено је мерење телесне тежине, висине и БМИ, у присуству др Иване Матијашевић која је давала пацијентима савете о правилној исхрани. Волонтерка Црвеног крста је сваком прегледаном пацијенту делила јабуке као симбол здравља.

25.04.2023. године је одржан базар здравља у фабрици „EATON”. Том приликом су мерени шећер, холестерол, триглицериди у крви и крвни притисак. Нутрициониста и специјлаиста хигијене др Ивана Матијашевић је вршила мерења телесне тежине, одређивала је проценат масти и мишићног ткива у организми, BMI и количину калорија коју би требало да унесу у току дана, при чему су дата упутства и савети за правилан начин исхране. Циљ акције је да се у такмичарском духу покрене другачији начин размишљања и понашања ради побољшања здравља. Следеће мерење ће бити након 3 месеца правилне исхране и појачане физичке активности, а најбољи и најиздржљивији ће бити награђени. Учестовало је 32 особе које имају проблем са исхраном, било да су гојазни или потхрањени.