У Србији се сваке године 31. јануара обележава Национални дан без дуванског дима са циљем да се укаже на штетан утицај дуванског дима на здравље не само пушача, него и њихове околине, као и да се охрабре и мотивишу сви они пушачи који су разматрали да оставе пушење или су то већ учинили и теже да одрже непушачки статус.
У циљу подршке и мотивисања пушача за одвикавање од пушења, Институт за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут” је покренуо бесплатну телефонску линију и интернет страницу https://ostavipusenje.rs. Одговори на питања пушача могу се добити сваког радног дана од 11 до 14 часова позивом на број 080 020 0002.
Такође, Институт за јавно здравље Војводине промовише апликацију „Остави сад“ за помоћ у одвикавању од пушења, за Андроид мобилне телефоне, која се може преузети на линку:
izjzv.org.rs/app/ostavisad
У циљу да подстакнемо младе на размишљање о штетном утицају пушења на здравље, као и да охрабримо оне који желе да оставе ову нездраву навику иза себе, Завод за јавно здравље Сремска Митровица је организовао манифестацију поводом Националног дана без дуванског дима у Средњој медицинској школи „Драгиња Никшић“. Тог дана је у холу школе био постављен штанд са здравствено васпитним материјалима, где су ученици могли да се информишу о штетности дуванског дима на здравље, на које начине дуванска индустрија манипулише младим конзументима, али и о другим здравственим темама, као и како да се мотивишу да оставе цигарете. Истом приликом, здравствени радници Завода за јавно здравље су кроз квиз знања на ову тему спровели едукацију ученика III разреда и поделили симболичне награде победничкој екипи.
Обзиром на све већу заступљеност пушења и међу основцима, Завод за јавно здравље Сремска Митровица у току својих свакодневних активности едукује ученике на ову тему како средњих, тако и основних школа на територији округа.
izjzv.org.rs
ostavipusenje.rs
www.batut.org.rs
www.batut.org.rs

