Недeља имунизације је годишњи догађај чији је општи циљ повећање обухвата имунизацијом јачањем уверења о потреби заштите сваког детета/особе од болести које се могу спречити вакцинацијом, са посебним акцентом на децу из тешко доступних вулнерабилних и маргинализованих група. Недељу имунизације је иницирала СЗО у октобру 2005. године, а у њено обележавање Србија се укључила од почетка. Недеља имунизације је иницијатива која је координирана од стране Регионалне канцеларије СЗО за Европу, у сарадњи са земљама чланицама и партнерима, у циљу повећања обухвата и изградње позитивних ставова о неопходности имунизације.

Ова двадесета по реду Недеља имунизације обележава се под слоганом „Имунизација за све је остварив циљ“ како би се промовисала свест о улози коју имунизација има у превенцији болести и заштити живота, са акцентом на неопходност високог обухвата имунизацијом у свакој заједници, како би се спречило епидемијско јављање сада, али и у будућности. Настојати на даљем ширењу информација о вакцинама и важности имунизације и подстицати напоре за унапређење јавног здравља, стварањем и унапређењем партнерства и иницијатива са професионалцима и омладинским организацијама посвећеним промивисању имунизације. Одржавање континуитета у спровођењу националних програма имунизације има приоритет који ни на који начин не сме бити угрожен.

Имунизација је једна од најуспешнијих јавноздравствених иницијатива. Имунизацијом се превенирају болести, компликације и смртни исходи од вакцинама превентабилних болести као што су дечија парализа, дифтерија, тетанус, велики кашаљ, хепатитис Б, морбили, заушци, рубела, неке врсте запаљења плућа, проливи изазвани ротавирусом и рак грлића материце. Процењује се да се имунизацијом сачува четири милиона живота годишње. Сваке године се региструју два до три милиона смртних исхода од пнеумококних инфекција, ротавирусних инфекција, дифтерије, тетануса, великог кашља, малих богиња код невакцинисаних лица, међу којима је највише деце испод пет година живота. Имунизација је допринела искорењивању великих богиња и доприноси искорењивању дечије парализе, а број оболелих од малих богиња, рубеле, туберкулозе, великог кашља, тетануса и дифтерије је значајно опао.

У последњих 50 година имунизацијом је спашено 154 милиона живота, шест сваки минут сваке године, од којих 101 милион новорођене деце. Вакцина против морбила од увођења има најзначајнији утицај на редукцију смртности одојчади за 60%. Вакцине против 14 заразних болести које се користе у календарима имунизације у већини земаља света допринеле су редукцији од 40% смртних исхода на глобалном нивоу. Захваљујући вакцини против дечије парализе данас 20 милиона људи хода, а били би непокретни.

Европски регион СЗО бележи преко 84.000 случајева пертусиса током 2023. године, што је највећи број забележен од 1994. године. У 2024. години у Републици Србији пријављенa су укупно 1683 случаја великог кашља са три смртна исхода код невакцинисане деце млађе од три месеца. Највећи број случајева регистрован је у узрасним групама деце од 10 до 14 година, односно 15 до 19 година.

У 2024. години пријављено је 127.350 случајева морбила у Европском региону СЗО, што је двоструко већи број у односу на 2023. годину, а највећи у последњих 25 година. Око 40% случајева су деца узраста испод 5 година живота, од којих је половина била хоспитализована. Регистровано је 38 смртних исхода, од којих 18 у епидемији у Румунији. Највећи број случајева је регистрован у Румунији 30.692 и Казахстану 28.147. Пад обухвата вакцином, који је настао обустављањем или одлагањем имунизације током пандемије ковид-19 довео је до епидемијског јављања. Обухват првом дозом MMR вакцине у Европском региону СЗО је опадао са 96% у 2019. години на 91% у 2023. години. У периоду од 2000. до 2023. године остало је преко 2 милиона деце која нису примила ниједну дозу вакцине.

Према закључцима 12-ог састанка Регионалне верификационе комисије за елиминацију морбила и рубеле, закључно са априлом 2024. године на којем је разматрана документација из 52 земље за 2022. годину, у 33 земље у периоду од најмање 36 месеци је прекинута трансмисија морбила, а у 49 трансмисија рубеле у Европском региону СЗО. У Србији се одржава ендемско присуство морбила.

Током 2024. године на територији Републике Србије регистрованa су 884 случаjа морбила са једним смртним исходом узрокованим морбилима код особе са територије Новог Пазара. Највeћи број случајева (80%) регистрован је на територији Рашког округа, у оквиру епидемија пријављених у Новом Пазару и Тутину. Највећи број случајева (51%) регистрован је у узрасној групи од једне до четири године, при чему је већинa оболелe деце у овој узрасној групи (97,6%) била невакцинисана. Компликација у виду упале плућа била је присутна код 14 оболелих особа, док је запаљење мозга регистровано код једне оболеле особе.

Поруке Недеље имунизације у Европском региону СЗО:
  • Вакцине су заштитиле здравље генерација у прошлости и штите здравље садашњих генерација
  • У будућности, вакцине ће бити доступне за још већи број људи и штитиће од још више болести
  • Вакцинација je значајно допринела редуковању смртности деце
  • Програми имунизације по земљама се континуирано иновирају и проширују тако да сада обухватају имунизацију деце, адолесцената и одраслих против најмање 13 озбиљних болести.
  • Захваљујући вакцинацији, епидемијско јављање малих богиња је значајно редуковано у последњих 50 година у Европском региону СЗО, а епидемије се данас региструју у кластерима осетљивих особа. Висок обухват имунизацијом све планиране деце сваке године је једини безбедан начин заштите популације од епидемијског јављања малих богиња
  • Велики кашаљ је респираторна инфекција која изазива нападе кашља са отежаним дисањем. Болест је посебно тешка код новорођенчади и мале деце код којих се могу развити компликације које доводе до смртног исхода, а може се превенирати вакцинацијом применом ДТП/ДТаП вакцине
  • Карцином грлића материце је болест која се може спречити вакцинацијом. Вакцинација против обољења изазваних ХПВ у преко 90% случајева је ефективна у превенцији карцинома грлића материце
  • Грип је акутна респираторна инфекција која је изазвана вирусима грипа који циркулишу у свим деловима света.Већина људи се опорави од повишене температуре и других симптома унутар недељу дана без лечења. Болест може изазвати компликације са смртним исходом, посебно код особа у високом ризику, укључујући оне који су веома млади, старије, труднице, здравствене раднике или оне са озбиљним хроничним поремећајима здравља. Вакцинација је најбољи начин превенције грипа. Имунитет након вакцинације временом опада, па је потребна вакцинација сваке године/сезоне да би се заштитили од грипа
  • Вакцинација је значајна у свим узрасним добима. Национални календари имунизације треба да се заснивају на најадекватнијем имунском одговору на вакцине везаном за узраст односно заштити у узрасту када је највећи ризик од оболевања од тешких форми болести и компликација
  • Неке вакцине, као што су инактивисана вакцина против грипа и вакцина против пертусиса су безбедне и препоручују се током трудноће да заштите трудницу и бебу. Антитела која се развијају као одговор након вакцинације штите трудницу током периода ослабљеног имунског система у трудноћи, али такође пролазе плаценту и штите бебу у раном животном добу. Вакцинацијом у трудноћи породиља се штити од озбиљних болести након порођаја и то преноси дојењем на своје новорођенче
  • Здравствени радници треба да буду кључни извор информација о вакцинама за родитеље. Изградњом поверења у вакцине спашавају се животи
  • Сваки родитељ има кључну улогу у заштити своје деце избором да их вакцинише
  • Свако дете заслужује да буде заштићено од вакцинама превентабилних болести
  • Вакцине штите од болести, спашавају животе и стварају основу за дуг и здрав живот
  • Вакцинацијом против заразних болести не штите се само вакцинисани, већ и они око њих.
  • Мале богиње су једна од најзаразнијих болести. Невакцисана деца испод пет година живота су у највећем ризику од оболевања и компликација, укључујући и смртни исход. Вакцинацијом можемо елиминисати мале богиње.
  • Рубела инфекција код трудница може изазвати побачај или конгениталне малфомације плода. Вакцинацијом у детињству штити се особа цео живот
  • Вакцина против хепатитиса Б је 95% ефикасна у превенцији инфекције, развоју хроничне болести и карцинома јетре узроковане хепатитисом Б.

Достизање и одржавање колективног имунитета популације против заразних болести вакцинацијом је суштина заједничких напора у свим земљама света.

И не заборавимо да се успеси вакцинације другачије препознају. “Највећи успеси су они које не видимо...Сви они људи који нису патили или страдали од болести које су се могле спречити”

На основу резултата епидемиолошког надзора над грипом број оболелих je на нивоу уобичајеном за ванепидемијски период. Регистроване стопе обољења сличних грипу и акутних респираторних инфекција су у паду у односу на претходни период.

Центар за контролу и превенцију болести
Завод за јавно здравље Сремска Митровица традиционално учествује у обележавању Светског дана здравља 7. априла, па тако и ове године, уз подршку бројних партнера из нашег града. У сарадњи са Домом здравља Сремска Митровица, Црвеним крстом, Канцеларијом за младе, Медицинском школом „Драгиња Никшић“ и Удружењем бубрежних инвалида града, организовано је низ здравствено промотивних активности намењених нашим суграђанима. У читаоници Библиотеке „Глигорије Возаревић“здравствени радници су вршили превентивне прегледе у смислу мерења крвног притиска и основних биохемијских анализа крви. Поред тога, стоматолог је вршио саветовање о очувању оралног здравља за децу и одрасле, док је Школа родитељства нудила корисне информације и подршку трудницама и будућим родитељима. Посебну пажњу привукла је промоција козметичких производа које су припремили ученици фармацеутског смера Медицинске школе.

„Здрав почетак, будућност која обећава”
Светски дан здравља обележава се широм света 7. априла, на годишњицу оснивања СЗО 1948. године. Слоган овогодишње кампање је „Здрав почетак, будућност која обећава”, са фокусом на здравствену заштиту жена у репродуктивном периоду и здравље новорођенчади и пружање подршке породицама.
Овогодишња кампања апелује на владе, донаторе и здравствену заједницу да улажу у интервенцијe засноване на доказима и активности у циљу побољшања укупног квалитета здравствене заштите жена у репродуктивном периоду и здравље новорођенчади.
Очување и унапређење здравља жена у репродуктивном периоду и здравље новорођенчади су препознати кроз Агенду одрживог развоја кроз циљеве везане за здравље (циљ 3) и циљеве везане за родну равноправност (циљ 5).
Србија као земља је у потпуности остварила подциљеве везане за смањење матерналне смртности и смањење неонаталне и смртности деце старости до пет година, док је значајан напредак постигнут у погледу смањења учесталости заразних болести, као и смањења стопе смртности од незаразних болести. Приметан је напредак у погледу универзалног приступа услугама које се односе на здравствену заштиту везану за сексуално и репродуктивно здравље, укључујући планирање породице, али је са друге стране дошло до благог повећања стопе рађања међу адолесценткињама.
Када говоримо о циљу 5 – Постићи родну равноправност и оснаживати све жене и девојчице, подаци указују да је у великој мери општи правни оквир успостављен, али да је потребно даље унапредити оквир у области насиља над женама и брака и породице.
У Републици Србији здравствену заштитуту жена и новорођенчади уређује Правилник о садржају и обиму права на здравствену заштиту из обавезног здравственог осигурања и о партиципацији. Према овом Правилнику у здравственим установама омогућени су превентивни гинеколошки прегледи једном годишње женама од навршене петнаесте године живота, као и превентивни преглед у вези са планирањем породице једном годишње женама узраста 15–49 година. Током трудноће препоручује се четири до пет контролних прегледа код гинеколога, уз три до четири ултразвучна прегледа. Осим редовног праћења развоја плода, на прегледима доктор прати и телесну тежину труднице, њену крвну слику и крвни притисак. Поред гинеколошких прегледа, трудницама се саветују и прегледи стоматолога. Превентивни преглед бабињаре обавља се након порођаја и након шест до осам недеља.
Посета патронажне сестре планирана је за дан након изласка из породилишта, како би се наставила континуирана заштита ове изразито осетљиве популације. Свака породица има право на пет посета патронажне сестре током првих месец дана, које се одвијају према процени и договору са родитељима. Додатне посете се могу остварити по налогу педијатра, уколико су потребне.
Циљеви кампање:
̶ Подизање свести о значају заштите здравља мајки и новорођенчади и потребној заштити њихових права.
̶ Заговарање за финансирање активности усмерених на унапређење здравље и благостање жена и новорођенчади.
̶ Подстицање колективне акције за подршку родитељима, као и здравственим радницима који пружају здравствену заштиту овој популационој групи.
̶ Обезбеђивање корисних здравствених информација које се односе на трудноћу, порођај и период након порођаја.
Кључне поруке:
̶ Кампања треба да подстакне глобалну пажњу на здравље и благостање жена и деце. Ово укључује заговарање доношења законске регулативе која штити њихово здравље и права (плаћено породиљско одсуство, заштита при запошљавању, као и приступ услугама за планирање породице).
̶ Усмеравање активности на спречавање деловања климатских промена и њиховог утицаја на здравље труднице и новорођенчад, јер је доказана директна повезаност дејства високих спољних температура на превремени порођај, настанак повишеног крвног притиска и појаве шећерне болести током трудноће, као и повећану смртност новорођенчади.
̶ Креирање програма и спровођење истраживања везаних за унапређење здравља жена и деце.
̶ Пружање подршке здравственим радницима који пружају основну здравствену заштиту трудницама и бебама, са фокусом на јачању улоге бабица у здравственим системима кроз обуку, акредитацију и пратеће смернице.
Здравље мајки и беба је темељ здравих породица и заједница, односно сигурна будућност свих нас!
Обележавање Светског дан здравља је прилика да се подсетимо на значај здравих стилова живота за очување здравља жена у репродуктивном периоду који обезбеђују не само добро здравље будућих мајки, трудница и бабињара, већ и здрав почетак и предуслове за добро здравље и благостање новорођенчади. Институт за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут” и ове године обележава овај дан кроз различите промотивне активности како би се подигла свест јавности о значају очувања здравља жена и како би подстакао што већи број жена да обави превентивни преглед.
Савети да сачувате ваше здравље
• Одржавајте пожељну телесну тежину.
• Водите рачуна о избору намирница и начину њихове припреме.
• Не прескачите оброке.
• Будите физички активни.
• Будите физички активни најмање 30 минута свакодневно седам дана у недељи.
• Укључите се у неки спорт или плес.
• Бавите се физичком активношћу на послу (паузу искористите за лагане вежбе истезања или кратку шетњу).
• Ако путујете аутобусом, сиђите две станице раније.
• На посао идите бициклом, ако је то могуће.
• Бавите се физичком активношћу док гледате телевизију (чучњеви, вожња собног бицикла, вежбање на степеру).
• Што више слободног времена проводите у природи, физички активно (шетња, рад у башти, вожња бицикла или ролера).
• Реците НЕ дувану.
• Будите заговорник окружења без дуванског дима. То је најбоља ствар коју можете да урадите за побољшање вашег здравља.
• Престанком пушења, побољшаћете ваше здравље и здравље ваших најближих.
• Пушење у трудноћи је штетно и за вас и за вашу бебу.
• Пасивни пушачи такође утичу на здравље ваше бебе.
• Електронске цигарете се не препоручују у трудноћи.
• Ако имате проблема са престанком пушења, потражите стручни савет.
Wednesday, 02 April 2025 11:52

Радно време

Пријем материјала у Заводу за јавно здравље Сремска Митровица се врши континуирано а термини за пријем су непромењени у односу на претходни период и то:
Обављање здравствених прегледа и пријем материјала (санитарни прегледи) врши се сваким радним даном 7:00-11.00h сем уторка и четвртка кад је радно време од 08.30-11.00h. Издавање санитарних књижица се обавља сваким радним даном од 12 до 14 часова.
Информације везане за услуге дезинфекције, дезинсекције и дератизације се могу добити на телефон 022 610 511 лок 117 сваким радним даном од 7 до 14 часова. На исти број телефона могуће је извршити и заказивање поменутих услуга.
Пријем и узорковање болесничког материјала ради микробиолошких анализа врши се сваким радним даном у периоду од 07 до 11 часова а издавање резултата од 13 до 14 часова.
Правна и физичка лица заитересована за анализу воде, намирница, предмета опште употребе треба да доставе поштом, факсом, електронском поштом, или лично:
-захтев за узорковање/ захтев за понуду и анализу с називом и седиштем фирме, матичним бројем и жиро рачуном, ПИБ, начин контактирања и наведеним предметом испитивања/производом и потребним анализама;
-такође, захтеве могу поднети и физичка лица са довољно података за идентификацију (име, презиме, број личне карте, ЈМБГ и начин контактирања) и наведеним предметом испитивања/производом и потребним анализама.
Захтев можете послати електронском поштом на This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. или This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. , факсом 022/636-509, или донети лично у завод.
На основу резултата епидемиолошког надзора над грипом број оболелих je на нивоу уобичајеном за ванепидемијски период.
Регистроване стопе обољења сличних грипу и акутних респираторних инфекција су и даље у паду у односу на претходни период.
На територији сремског округа, PCR лабораторијским тестирањем узорaка пацијената са територија општинe Ириг, Рума, Сремска Митровица, Стара Пазова и Шид је потврђена инфекција вирусом грипа типова А (Н1 pdm /2009) и B.

Центар за контролу и превенцију болести
Page 1 of 61